Jaka powinna być presja u dzieci? Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej

Błędem jest sądzić, że problemy z ciśnieniem tętniczym są sprawą osób starszych. Absolutnie nie! Ta dolegliwość może wpływać na dziecko. Jaka powinna być presja u dzieci? I czy to bardzo różni się od normy osoby dorosłej?

Jaka powinna być presja u dzieci? Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowejProblem z ciśnieniem tętniczym u dzieci jest znacznie częstszy niż można się było spodziewać. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom w przyszłości, niezwykle ważne jest monitorowanie stanu dziecka i okresowe mierzenie jego ciśnienia.

Należy zauważyć, że wyniki pomiarów często różnią się od wyników osób dorosłych. Normalne ciśnienie u dzieci jest o rząd wielkości niższe, dlatego absolutnie błędne jest ocenianie go zgodnie z tymi samymi standardami.

Od czego zależy ciśnienie krwi?

Małe dzieci mają dobrą elastyczność ściany naczyniowej, większy prześwit naczynia i lepsze rozgałęzianie sieci naczyń włosowatych. Wszystko to wpływa bezpośrednio na ciśnienie krwi. U małych dzieci jest niższy. Stopniowo, z wiekiem, rośnie i osiąga normę dorosłego.

Największy wzrost ciśnienia u dziecka występuje w pierwszym roku jego życia. W wieku pięciu lat, BPs chłopców i dziewcząt są porównywane pod względem wskaźników, a następnie do dziewięciu lat u chłopców wzrośnie.

Norma ciśnienia krwi u dzieci

U noworodków ciśnienie krwi wynosi średnio 80/50 mm Hg.

Aby nie mieszać się z formułami, a nie liczyć, przygotowano specjalny stół, w którym nacisk dziecka jest nanoszony zgodnie z wiekami.

Ciśnienie krwi, norma według wieku (tabela)

Cechy ciśnienia krwi w różnym wieku

Jaka powinna być presja u dzieci od urodzenia do roku?

W takich przypadkach ciśnienie krwi zależy od elastyczności, światła naczyń krwionośnych, rozwoju sieci naczyń włosowatych. Ton tych naczyń jest zredukowany - ciśnienie jest odpowiednio obniżane. U noworodków wskaźniki wahają się w granicach 60-96 / 40-50 mmHg. Do roku BP stopniowo rośnie, jest to spowodowane gwałtownym wzrostem tonów naczyń. A po 12 miesiącach wynosi 90-112 / 50-74 mm Hg.

Mumia do określania ciśnienia krwi dziecka może wykorzystywać specjalną formułę:

(76 + 2 * X), ​​gdzie X to liczba miesięcy dziecka.

Jaki wskaźnik, taki jak ciśnienie krwi, jest normą w wieku? Przedstawiona powyżej tabela wyraźnie pokazuje taką informację. Ustalenie normalnych wskaźników dla dziecka nie będzie trudne.

Jaka powinna być presja u dzieci w wieku od 2 do 3 lat? Po 2 latach wzrost ciśnienia krwi nieco spowalnia, ze stołu widać, że powinien on wynosić około 100-112 / 60-74 mm Hg.

Być może jeden wzrost ciśnienia, który nie jest patologią, więc martw się o to, nie jest tego wart. Ale w każdym razie, po raz kolejny wizyta u lekarza po poradę nie zaszkodzi - najpierw czujność.

Dla niemowląt w tym wieku istnieje inna formuła: dla skurczowego - (90 + 2 * X), ​​dla rozkurczowego - (60 * X), ​​gdzie X - liczba lat dziecka.

Jaka powinna być presja u dzieci w wieku od 3 do 5 lat?

W tym wieku występuje również powolny wzrost ciśnienia krwi. Może być w takich zakresach: 110-116 / 60-76 mm Hg. Możliwe jest również zmniejszenie dziennego i zwiększenie ciśnienia, co jest fizjologiczne, to jest normalne.

Jaka powinna być presja u dzieci w wieku od 6 do 9 lat? Zasadniczo pozostaje na tym samym poziomie i wynosi 100-122 / 60-78 mmHg.

W tym momencie może wystąpić odchylenie od średniej. Wynika to z faktu, że dziecko chodzi do szkoły, reżim jego reorganizacji, fizyczne obciążenie ciała dziecka jest zmniejszone, a psychologiczne rośnie.

W tym okresie należy obserwować dziecko, aw przypadku częstych zmian ciśnienia - skonsultować się z lekarzem.

Jaka powinna być presja u dzieci w wieku 10 lat, 11 i 12 lat?

Średni wskaźnik tabeli to 110-126 / 70-82 mmHg. ale w tym czasie zwykle zaczyna się okres dojrzewania, który może wpływać na wskaźniki ciśnienia krwi.

Odgrywa również rolę ciała dziecka. Naturalnie, u szczupłych i wysokich dzieci wskaźniki będą różnić się od tych, które mają mniejszy wzrost i większą masę ciała.

Dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem i określić średnią presję Twojego dziecka.

Jaka powinna być presja u dzieci w wieku od 13 do 15 lat? W tabeli podano, że średnie wartości ciśnienia krwi wynoszą 110-136 / 70-86 mm Hg. Ale nastoletni wiek jest dość skomplikowany, dzieci w tym okresie doświadczają wielu stresów, ciężkich dla siebie sytuacji. Wszystko to wpływa na zdrowie i możliwe są takie zjawiska, jak nadciśnienie lub nadciśnienie nastolatków.

W tym okresie, aby wyeliminować problemy w przyszłości, zaleca się skonsultowanie tego problemu z lekarzem.

Jeśli dziecko ma częste bóle głowy, należy zwrócić na to uwagę i udać się do lekarza. Najprawdopodobniej poprosi cię o zmierzenie presji dziecka. Jak to zrobić dobrze?

Dokładnie mierzymy ciśnienie dziecka

Najpierw uspokajamy dziecko, wyjaśniamy, że nie zrobimy mu nic złego, aby się odprężył i nie martwił, ponieważ może to przeszkadzać.

Niezwykle ważne jest używanie mankietu dziecięcego, który jest w sprzedaży. Również w aptekach jest wiele dobrych tonometrów elektronicznych.

Lepiej jest mierzyć ciśnienie krwi, oczywiście, rano, gdy dziecko jest po prostu na jawie, a wieczorem, przed pójściem spać. Dziecko powinno leżeć na plecach, poprosić go, aby odłożył pióro na bok. Ważne jest, aby ręka leżała, a nie stała na wadze.

Następnie znajdujemy fałdę łokciową, zakładamy mankiet nad nią na kilka centymetrów. Następnie sprawdzamy, czy mankiet nie zaciska mocno ręki, ponieważ pod nią wkładamy palec, jeśli wchodzi swobodnie, wszystko jest w porządku.

Następnie umieszczamy fonendoskop w miejscu, w którym puls jest dobrze wyczuwalny w dotyku, jest to dolna część dołu. Następnie zamknij zawór i napompuj powietrze, aż impuls zniknie. Otwieramy zawór, aby powoli opadało powietrze i uważnie patrzymy na skalę.

Pierwszy dźwięk, jaki słyszymy, mówi o skurczowym ciśnieniu, ostatni o ciśnieniu rozkurczowym.

Wskaźniki każdego pomiaru powinny być rejestrowane, aby można je było pokazać na następnym badaniu lekarskim.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi u dziecka

Wysokie ciśnienie krwi u dziecka może wystąpić z wielu powodów. Częściej to zaburzenie występuje u młodzieży, gdy ma miejsce nie tylko fizyczna, ale także emocjonalna restrukturyzacja ciała. Być może reżim dnia nie jest prawidłowo zaprojektowany dla dziecka. Sen również odgrywa rolę, jeśli dziecko nie ma dość snu, dręczą go koszmary senne, może to negatywnie wpłynąć na ciśnienie. Częste stresy szkodzą każdemu organizmowi, nie tylko dziecku.

Być może mogą być powody i poważniejsze - na przykład problemy zdrowotne: zakłócenia w pracy układu hormonalnego, mózgu, różne patologie nerek, zatrucia i zaburzenia napięcia naczyniowego.

Jak zmniejszyć presję u dzieci?

Istnieje prosta metoda przedmedyczna, która daje szybki efekt. Nawilżamy gazę w occie (można wziąć dowolny - stół lub jabłko) i nakładać na piętach dziecka przez 10 minut.

Przydatne jest również stosowanie porzeczek (tylko czarne), arbuza, pieczonych ziemniaków w mundurach. Ale to przyniesie rezultat nie od razu, ale stopniowo.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi u dziecka

Niskie ciśnienie krwi u dziecka występuje rzadziej. Ogólnie rzecz biorąc, normalne ciśnienie krwi w ciągu dnia może spaść, to zależy od okoliczności. Zmniejsza się po jedzeniu, intensywnym treningu lub gdy dziecko jest duszno. Jeśli ten stan nie wpływa na ogólne samopoczucie dziecka, to nie warto martwić się o to, jest to normą.

Jeśli jednak jest mocno obniżony, nie jest to dobre. Niskie ciśnienie może wystąpić z następujących powodów:

  • dziedziczność;
  • adynamia;
  • choroba zakaźna;
  • stres i inne stresy emocjonalne na dziecko;
  • cukrzyca;
  • choroby serca;
  • hipowitaminoza;
  • uraz czaszkowo-mózgowy;
  • skutki uboczne leków.

Jak zwiększyć presję u dzieci?

Najprostszym lekarstwem jest kofeina, która jest w kawie. Jeśli do niskiego ciśnienia dolicza się niski poziom bólu, wówczas należy stosować leki.

Leczenie farmakologiczne, wszelkie leki, powyższe recepty i wskazówki powinny być ściśle skoordynowane z lekarzem prowadzącym, nawet z najbardziej nieszkodliwymi środkami - napojami takimi jak kawa. Lepiej być ponownie ubezpieczonym, ponieważ jest to kwestia zdrowia małego dziecka.

Related news

Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej Jaka powinna być presja u dzieci Ciśnienie krwi: norma według tabeli wiekowej